سوالات متداول

مراسم اعتکاف چه زمانی برگزار می گردد و روش ثبت نام چگونه است؟

هر ساله در ماه رمضان  و رجب، ویژه خانواده ها بعد از اطلاع رسانی که از طریق سایت و پیامک صورت می پذیرد انجام می شود در ماه رجب به صورت مشترک با طلاب و در ماه رمضان ویژه خانواده ها و به صورت مستقل برگزار می شود. 

 

چگونه در اردو های فرهنگی تربیتی می توان شرکت نمود؟

این اردو ها به صورت خانوادگی و یا ویژه فرزندان دختر و یا پسر شاغل به تحصیل در مدارس مرکز امور طلاب برگزار می گردد، همچنین حمایت بسیار مختصری برای راه اندازی اردو توسط هیاتهای مذهبی همسران که تحت حمایت مرکز امور طلاب هستند و نیز حمایت از موسسات و کانون های طلاب که قصد راه اندازی اردو دارند انجام می گیرد. تمامی این مراکز باید جهت استفاده از این حمایت که در سال یکبار انجام می گردد به اداره فرهنگی تربیتی معاونت امور خانواده ، به صورت حضوری ، درخواست کتبی ارایه نمایند.

چه کسانی می توانند در این اردو ها شرکت کنند؟

خانواده های طلابی که تا به حال در این اردو ها به صورت خانوادگی شرکت نکرده اند.

چه زمانی اردو های راهیان نور و مشهد برگزار می گردد؟

معمولا در صورت وجود بودجه لازم، اردوی راهیان نور در اسفند ماه هر سال برگزار می گردد و اطلاع رسانی آن از طریق پیامک و تراکت و اعلامیه در سایت مرکز انجام می شود. پس از ثبت نام از طریق سایت مرکز امور طلاب، قرعه کشی از میان خانواده هایی که تا بحال اعزام نشده اند انجام می گردد و خانواده های منتخب، اعزام می گردند مبلغی هم برای این امر دریافت می شود. اردوی مشهد مقدس، صرفا ویژه طلاب شاغل به تحصیل بوده و توسط مدارس تابعه برای طلاب شاغل به تحصیل معیل خود و توسط این مرکز ویژه طلاب مدارس تحت اشراف(پیوسته)طبق یک فرایند و شرایط خاصی همراه با برنامه های مختلف برگزاری می گردد.

روش دریافت و ارایه مدارک مورد نیاز جهت ثبت تازه متولد در سیستم رفاهی چیست؟

الف- چنانچه فرزند شما در خارج از کشور به دنیا آمده باشد تنها کپی و اصل پاسپورت خود و فرزندتان را می توانید به رابط و یا واحد رفاهی مدرسه ارائه نمایید تا فرزند به عنوان فرد تحت تکفل شما در سیستم ثبت گردد.

ب- اگر فرزند شما در ایران به دنیا آمده باشد تنها نامه ثبت احوال جهت ثبت در سیستم رفاهی کافی می باشد. مرکز امور طلاب با مشاهده لیست فرزندان در سامانه تسهیلات رفاهی طلاب، نسبت به واریز هدیه و نیز حتی المقدور انجام دیدار از خانواده دارای فرزند تازه متولد، اقدام خواهد کرد. این کار حداکثر بین 2 تا 3 ماه به طول خواهد انجامید.

چه کسانی هدیه تولد دریافت می کنند؟

فرزندان تازه متولد طلاب شاغل به تحصیل که پرونده آنها جاری و از تاریخ تولد ایشان بیشتر از 10 ماه نگذشته باشد. چنانچه مادر و پدر هر دو طلبه باشد  هدیه به یکی از ایشان پرداخت می گردد.

اداره فرهنگی چه نوع خدمات فرهنگی و تربیتی ارائه میدهد و مخصوص چه کسانی می باشد؟

الف- برگزاری اردو های فرهنگی تربیتی یک روزه که در طول سال برگزار می شود و ویژه خانواده های طلاب سطح شهر و مجتمع های مسکونی می باشد؛

ب- برگزاری اردو های خانوادگی مشهد که فقط یکبار در سال و مخصوص طلاب شاغل به  تحصیل در مدارس تابعه و پیوسته(تحت اشراف)؛

ج- برگزاری اردو های خانوادگی راهیان نور که یک بار درسال و ویژه خانواده های طلاب سطح شهر و مجتمع های مسکونی می باشد؛

د- برگزاری مسابقات فرهنگی و ویژه خانواده های طلاب سطح شهر و مجتمع های مسکونی؛

ر- برگزاری المپیادهای ورزشی و کلاس های ورزشی ویژه خانواده های طلاب سطح شهر و مجتمع های مسکونی؛

ه- مساعدت به هیئت های مذهبی خانوادگی ثبت شده در اداره فرهنگی؛

ک- اعطاء هدیه ازدواج و حمایت از طلاب تازه مزدوج شده؛

گ- اعطاء هدیه ولادت ویژه فرزندان تازه متولد طلاب پرونده جاری؛

ه- برگزاری کارگاه های مهارت های زندگی ویژه خانواده های طلاب سطح شهر و مجتمع های مسکونی؛

و- برگزاری جشنواره فرهنگی هنری کوثر ویژه خانواده های سطح شهر و مجتمع های مسکونی؛

ی- برگزاری مراسم اعتکاف رجبیه ویژه خانواده های سطح شهر و مجتمع های مسکونی؛

اگر مشکل خانواده با کمک همیاران و همیاران معین حل نشود، چه اقدامی صورت خواهد گرفت؟

در این صورت، همیار خانواده یا معین ، خانواده را به مرکز مشاوره بلاغ که از دیگر واحدهای مرکز امور طلاب و خانواده است و در خیابان صفائیه استقرار دارد، ارجاع می‌دهد و تا رفع مشکل وی ایشان را یاری خواهد رساند.

آیا برای فرزندان طلاب نیز برنامه‌های فرهنگی تربیتی وجود دارد؟

همکاری که با فرزندان طلاب، در مجتمع‌های مسکونی ارتباط مؤثر برقرار می‌کند و تحت نظر اداره فرهنگی تربیتی مرکز امور طلاب و خانواده ها و با برنامه مشخص و منظم هفتگی، به اجرای برنامه‌های فرهنگی تربیتی متنوع و متناسب با مقاطع سنی این مخاطبین می‌پردازد، همیار «معین» نامیده می‌شود. برای فرزندان دختر و پسر طلاب، همیار معین مجزا وجود دارد. فرزندان ساکن در سطح شهر در صورت تشکیل هیاتهای مذهبی، تحت اشراف این برنامه قرار می گیرند و در صورت ارتقا این برنامه در سطح مدارس طلاب، پیش بینی شده که این امر در خصوص فرزندان سطح شهر به صورت دقیقتری، تکوین یابد.

در جامعه المصطفی(ص) برای رسیدگی به مشکلات فرهنگی تربیتی خانواده طلاب چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

در مجتمع‌های مسکونی طلاب، بانوان همکاری، تحت نظر اداره فرهنگی تربیتی مرکز امور طلاب و خانواده‌های المصطفی و با برنامه مشخص و منظم هفتگی، به خدمت مشغولند که وظیفه رسیدگی به مسائل تربیتی و اخلاقی همسران طلاب را به عهده دارند. به این همکاران «همیار تربیتی خانواده» گفته می‌شود. همچنین مشکلات خانواده‌های ساکن در سطح شهر نیز به «کارشناسان فرهنگی تربیتی» اداره فرهنگی تربیتی ارجاع و توسط آنان پیگیری می‌شود. در این راستا، بصورت متناوب از خانواده‌های ساکن در مجتمع‌های مسکونی بازدید بعمل می‌آید اما بازدید از منازل طلاب ساکن در سطح شهر، به مناسبتهای مختلف مانند ازدواج، تولد فرزند یا حوادث غیر مترقبه انجام می‌گیرد. در موارد خاص، بعضا هدایای غیر نقدی و بسته‌های فرهنگی نیز اهدا می‌گردد.