اداره اسکان

 

*اداره اسکان*

اداره اسکان که متکفل مجتمع های مسکونی و مهمانسرای طلاب المصطفی می باشد در جهت سکونت طلاب متأهل در مجتمع های مسکونی و اسکان طلاب جدید الورود در مهمانسرای طلاب انجام وظیفه می نماید.

الف) مهمانسرا:

آیین حیات­بخش اسلام به عنوان آييني جهان­شمول، عامل نجات، هدايت و پيشرفت، تمامی جنبه­ های زندگی انسان را در نظر داشته است، و در حالی که اصل اساسی حقیقت، حکمت و عدالت را برای ترسیم روابط فردی و اجتماعی مورد توجه قرار داده است و به آرامش، سعادت و بهروزی آحاد بشری نیز عنایت ویژه­ای نموده است. یکی از نعمت ­هایی که خداوند در قرآن از آن یاد می ­کند محل سکونت آدمی است:«وَاللَّهُ جَعَلَ لَكُمْ مِنْ بُيُوتِكُمْ سَكَنًا»[1]؛ خداوند خانه ­های شما را مکان آرامش­ تان قرار داد.

اسکان طلاب جدیدالورود تا زمان مشخص شدن واحد آموزشی- تربیتی در مهمانسرا خواهد بود. طلاب در مدت سکونت در مهمانسرا، از برنامه ­های فرهنگی نظیر اردوها، دیدار با مراجع، زیارت حرم حضرت معصومه (س) و ... برخوردار می­ شوند.

ب) مجتمع ­های مسکونی:

مسکن دغدغه ­ای مهم است که نقص یا فقدان آن می­ تواند به بحرانی اساسی در زندگی بدل شده و مانع فعالیت علمی و پژوهشی طلاب شود. ایجاد محیطی آرام و امن برای طلاب و خانواده ­های آنان از سیاست­ های اساسی جامعه ­المصطفی ­العالمیه است. در حقیقت مسکن از مهمترین نیازهای بشری به شمار آمده و انسان تا از نعمت مسکن برخوردار نباشد دیگر امکانات برایش گوارا نخواهد بود، و در این میان تأمین امنیت و آسایش از مهمترین مزایای مسکن به شمار می­ آید.

در حال حاضر در مجتمع­ های مسکونی شهید بهشتی، شهید صدوقی، علامه شرف­الدین، و شهید صدر در قم و در نمایندگی ­های مشهد و اصفهان نیز پذیرای صدها خانوار از ده­ ها ملیت است. خدماتی که در این مجتمع ­ها به طلاب و خانواده­ های ایشان ارائه می­ گردد به شرح ذیل می ­باشند:

الف) خدمات فرهنگی، تربیتی و ورزشی:

فرهنگی: برگزاری کلاس­ های روخوانی و روانخوانی قرآن برای فرزندان (پسر و دختر) و همسران با بهرمندی از حضور اساتید مجرب و با سابقه؛ برگزاری مراسمات در کلیه مناسبت­ های مذهبی(وفیات و موالید) و برگزاری مراسمات مذهبی به صورت ویژه در دهه اول و دوم ماه محرم؛

تربیتی: حضور همیاران مجتمع در منازل طلاب محترم جهت سرکشی و دیدار با فرزندان و همسران طلاب محترم با رویکرد پیش­گیری مشکلات  و رفع مشکلات موجود.

ورزشی: ارائه خدمات ورزشی به طلاب و خانواده­ های آنان در سالن­ های ورزشی که در مجتمع ­ها در نظر گرفته شده ­اند.

ب)خدمات رفاهی:

این نوع خدمات شامل نگهداری، تعمیرات و بهسازی تأسیسات ساختمانی و نظافت محوطه  مجتمع را شامل می ­شود و همه آنها به صورت رایگان به ساکنین محترم ارائه می­ گردد.

ج) خدمات عمومی:

با حضور پزشک عمومی، کارشناس مامائی و کارشناس بهداشت به صورت رایگان به ساکنین محترم خدمات پزشکی و بهداشتی ارائه می­ گردد.

.در حال حاضر رئیس اداره اسکان مرکز امور طلاب ، جناب مستطاب آقای حسین قربانی می باشند