معرفی مرکز

جامعه­ المصطفی­ العالمیه نهادی برخواسته از حوزه علمیه قم است که برای گسترش آموزش عالی علوم و معارف اهل بیت علیهم ­السلام در سراسر جهان تأسیس شد. از نخستن سال­ های تأسیس حوزه علمیه قم، صدها طالب معارف اهل بیت علیهم ­السلام، از کشورهای مختلف، در مدارس علمیه و در محضر اساتید بزرگ این حوزه کسب فیض می­ کردند. پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی حضور مشتاقان تحصیل در این حوزه مقدسه روزافزون شد. با الهام از اندیشه تابناک امام خمینی(ره)، شورای سرپرستی طلاب غیرایرانی و سپس مرکز جهانی علوم اسلامی تاسیس گردید و تکامل یافتند تا تحصیل طلاب غیرایرانی سامانی در خور یابد.

پس از این تجارب ارزشمند در نزدیک به سه دهه، کارگزاران آموزش عالی طلاب غیرایرانی حوزه علمیه قم بر آن شدند تا با تمرکز در سامانی تازه، نهادی فراگیر ایجاد و جریان علمی و فرهنگی تازه ای را در میان طلاب و روحانیون غیرایرانی جاری نمایند. این نهاد نوپا برای رسیدن به نقطه کمال، در زایش و تکامل خود به بایسته ها و شایسته های تازه ای توجه خواهد کرد. علاوه بر شاخصه های علمی، پژوهشی و فرهنگی – تربیتی؛ خانواده ها و نیازهای رفاهی – تربیتی و اجتماعی آنها اهمیتی بنیادین و راهبردی دارد. تحصیل در حوزه علمیه، تا حصول نتایج قابل قبول، نیازمند زمان زیادی است. در این گذر، پاسخ به نیازهایی از قبیل: گذرنامه و روادید، اسکان، رفاه و امنیت اجتماعی، امور اداری، حقوقی، بهداشت و درمان ضروری است. علاوه بر این­ها لزوم توجه ویژه به امور آموزشی و فرهنگی – تربیتی همسران و فرزندان طلاب، مسبب ایجاد نهاد فاخر مرکز امور طلاب و خانواده ها گردید. برنامه ها و فعالیت های این مرکز در محورهای رفاهی، سلامت و پیش گیری، آموزشی و فرهنگی – تربیتی پی­گیری می شود.

این محتوا ، با نگاهی برنامه محور به گوشه ای از فعالیت ها و دستاوردهای این مرکز می پردازد. امید که این کوشش های ناچیز موجب خرسندی حضرت ولی عصر (عج) و آرامش سربازان آن حضرت باشد.

اهداف و سیاست­ های مرکز امور طلاب و خانواده ­ها

1) ايجاد زمينه و بستر مناسب جهت تحصيل علوم اسلامي؛

2)بهره‌مندي طلاب از سطح تسهیلات و خدمات معيشتی و تحصیلی مناسب؛

3)متناسب سازی تسهیلات با سطح علمی مخاطبین و ویژگی ­های آنان؛

4)حفظ کرامت انسانی و عزت نفس مخاطبین؛

5)عدالت‌محوري و رعايت اصل اعتدال در ارائه تسهیلات معیشتی؛

6) حمایت و پشتیبانی از دانش ­آموختگان فعال؛

7)توسعه و ترويج دانش ديني و مذهبي در بين خانواده ­ها در راستای تربیت خانواده مبلّغ؛

8)ايجاد و تقويت مهارت­ هاي كاربردي در خانواده­ ها؛

            9)اهتمام ويژه به تقويت و حفظ كانون خانواده؛

            10)توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در بین خانواده­ ها و بویژه فرزندان طلاب؛